امام صادق علیه السّلام فرمودند:
هر چیزى قلبى دارد و قلب قرآن سوره یاسین است. كسى كه قبل از خواب یا در روز آن را تلاوت كند، در آن روز محفوظ بوده و روزى مى ‏خورد.

و كسى كه در شب قبل از خواب آن را تلاوت نماید، خداوند هفتاد هزار فرشته را بگمارد تا او را از شر شیطان رانده شده و هر آفتى حفظ نمایند؛ و اگر در فرداى آن شب بمیرد، خداوند او را به بهشت مى ‏برد و سى هزار فرشته به هنگام غسل او حاضر مى ‏شوند كه همگى براى او استغفار مى‏ نمایند و با استغفار براى او، تا قبرش او را تشییع مى‏ نمایند؛ و هنگامى كه وارد قبرش مى ‏شود، آن فرشتگان در داخل قبر او عبادت مى‏ كنند و ثواب عبادت آنان براى او خواهد بود؛ و به اندازه میدان دید چشمهایش، قبرش را وسعت مى‏ بخشد؛ از فشار قبر ایمن خواهد بود؛ و پیوسته از قبرش تا پهنه آسمان نورى مى ‏درخشد تا هنگامى كه خداوند او را از قبرش خارج نماید.

و هنگامى كه او را از قبرش خارج نمود، فرشتگان خداوند پیوسته با او هستند و او را بدرقه كرده با او صحبت نموده، در صورت او مى‏ خندند و او را به تمامى خیرات مژده مى ‏دهند. و بدین ترتیب، او را از پل صراط و میزان عبور داده و به گونه ‏اى او را به خداوند نزدیك مى ‏نمایند كه كسى نزدیكتر از او به خدا نباشد، مگر فرشتگان مقرّب خدا و پیامبران فرستاده او.

او همراه با پیامبران در برابر خداوند مى‏ ایستد و هنگامى كه دیگران غم و اندوه دارند و بى‏ تابى مى‏ نمایند، او غم و اندوهى نداشته و بى ‏تابى نمى‏ نماید. آنگاه پروردگار متعال به او مى ‏فرماید:

شفاعت كن كه من همه شفاعتهاى تو را مى‏ پذیرم و بخواه كه هر چه را بخواهى به تو عطا مى ‏نمایم. او نیز مى ‏خواهد و عطا مى‏ شود و شفاعت مى‏ كند و پذیرفته مى‏ شود. و هنگامى كه از عده ‏اى حساب مى‏ كشند و آنان را نگهداشته و ذلیل مى‏ شوند، او حسابى نداشته و او را نگه نمى‏ دارند، ذلیل نمى‏ شود؛ بخاطر هیچ كدام از كارهاى بدش بدبخت نمى‏ شود و نامه عملش را باز كرده و به او مى‏ دهند. آنگاه از نزد خداوند پایین مى ‏آید و مردم مى ‏گویند: سبحان اللَّه!این بنده خدا هیچ خطائى نداشت و از همنشینان حضرت محمد صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم است.

امام باقر علیه السّلام فرمودند: كسى كه یك بار در عمر خود سوره یس را بخواند، خداوند به شماره هر آفریده‏ اى در دنیا و هر آفریده‏ اى در آخرت و در آسمان دو هزار حسنه براى او نوشته و دو هزار گناه او را پاك مى‏ نماید و دچار فقر، زیان مالى، زیر آوار ماندن، بیچارگى، دیوانگى، جذام، وسواس و بیمارى زیانبخش نمى‏ شود.

و خداوند سختیهاى مرگ و ترسهاى آن را براى او آسان نموده و قبض روح او را خود به دست مى‏ گیرد و از كسانى خواهد بود كه خداوند براى آنان گستردگى در زندگى، خوشحالى هنگام زیارت خداوند و رضایت به ثواب الهى را در آخرت براى آنان تضمین نموده است. و خداوند متعال به تمام فرشتگان آسمانى و زمینیش مى‏ فرماید: همانا كه از فلانى راضى شدم؛ پس براى او استغفار نمایید.

منبع:ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه بندرریگى، ص238.تاریخ : دوشنبه 1392/11/14 | 20:21 | نویسنده : آقای خونه | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic