راوى گوید: در ان اثناء كه اهل بیت را نزدیك درب مسجد نگاه داشته بودند، پیر مردى به نزد زنان عصمت و طهارت آمد و این سخنان را به زبان راند: حمد خدا را كه شما را بكشت و بلاد را از فتنه مردان شما خلاص ‍ نمود امیر المومنین یزید را بر شما مسلط ساخت حضرت .
سید الساجدین علیه السّلام در جواب او، فرمود: اى شیخ ! آیا قرآن
خوانده اى ؟ گفت : بلى حضرت فرمود: این آیه را دیده اى كه خداوند متعال فرموده : (قل لا اسئلكم ...(35))؛ یعنى اى پیغمبر! به این امت بگو كه من از شما براى ابلاغ رسالتم اجرى نمى خواهم مگر آنكه درباره اقرباء و خاندانم دوستى نمایید).
آن شیخ عرض كرد: بلى ، این آیه شریفه را تلاوت نموده ام . امام سجاد علیه السّلام فرموده : ماییم (ذوى القربى ) كه خدا در قرآن فرموده است سپس فرمود: اى شیخ ! ایا این آیه را خوانده اى (و آت ذالقربى حقه (36) ؛) یعنى اى پیغمبر ما، حق اقرباء خود را به ایشان برسان آن پیر مرد گفت : بلى ، این آیه را هم قرائت كرده ام .
امام سجاد علیه السّلام فرمود: ما خویشان پیامبر هستیم . امام علیه السّلام ادامه داد كه اى شیخ این آیه را خوانده اى :
(واعلموا انما....(37))؛ یعنى بدانید هر گونه غنیمتى به دست آوردید، خمس آن براى خدا و براى پیامبر و براى ذوى القربى است ). پیر مرد گفت : آرى ، این آیه را نیز خوانده ام .
امام سجاد علیه السّلام فرمود: آن (ذوى القربى ) ما هستیم .
سپس امام فرمود: آیا آیه تطهیر را خوانده اى كه خداوند متعال مى فرماید: (انمایرید....(38))؛ یعنى خداوند مى خواهد كه از شما اهل بیت هر پلیدى را بزداید و شما را چنانكه باید و شاید پاكیزه بدارد. پیرمرد گفت : این آیه را نیز تلاوت كرده ام امام فرمود: ماییم آن اهل بیت كه خدا تخصیص داد ما را به نزول آیه تطهیر.
اوى گوید: آن پیرمرد پس از استماع این كلام از فرزند خیر الانام زبان از گفتار فروبست و از گفته هاى خود پشیمان گشت و از روى شگفت و تحجب ، آن حضرت را سوگند داد كه آیا شما همان اهل بیت حضرت رسول هستید؟!
امام زین العابدین علیه السّلام فرمود: به خدا سوگند كه ما همان اهل بیت پیامبریم و در این خصوص مجال هیچ شك و شبهه اى نیست و به حق جد ما رسول صلى الله علیه و آله سوگند كه ماییم اهل بیت خاتم الانبیاء
پیرمرد چون از حقیقت حال مطلع گشت اشك از چشمانش جارى گردید و عمامه را از سر برداشت و بر زمین انداخت و سر را به سوى آسمان بلند نمود و گفت : خداوندا! من بیزارم از آن كسى كه دشمن آل محمد است چه از جن باشد و چه انس سپس عرض نمود: آیا توبه من قبول مى شد؟
امام علیه السّلام فرمود: اگر تو به نمایى ، خدا توبه تو را مى پذیردد و تو در آخرت با ما خواهى بود آن پیرمرد عرض نمود: من از كردار خویش توبه كردم و نادم شدم چون این خبر به یزیدبن معاویه - علیهما الهاویة - رسید، حكم نمود آن پیرمرد را به قتل رساندند.


بر گرفته از : کتاب لهوف نوشته سید ابن طاووس


تاریخ : چهارشنبه 1392/08/29 | 23:14 | نویسنده : آقای خونه | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات